„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywać je przeznaczeniem” C.G. Jung

Psychoterapia

Psychoterapia pozwala na lepsze zrozumienie siebie i znalezienie sposobów na zmierzenie się z trudnościami życiowymi. Zapraszam do łódzkiego gabinetu psychologicznego, w którym skorzystać można z różnych form pomocy psychoterapeutycznej.

Pomoc psychoterapeutyczną, którą proponujemy, kierujemy przede wszystkim do osób, które borykają się między innymi z:

  • trudnościami emocjonalnymi – np. nerwowość, bezsenność czy nieśmiałość,
  • przewlekłym stanem przygnębienia, bezsensu życia, myślami o samookaleczeniu lub samobójstwie,
  • lękami przed różnymi sferami życia, osobami czy przyszłością,
  • bezsilnością wobec stojących przed człowiekiem obowiązków czy zadań,
  • trudnościami w relacjach międzyludzkich – w tym np. nadmierny introwertyzm, gwałtowność, wybuchy złości czy paniczny strach,
  • kryzysem życiowym, związanym z konkretnym traumatycznym wydarzeniem lub bez jasno określonych powodów,
  • poczuciem wypalenia zawodowego,
  • i wiele innych.

Proponowany przez nas zakres pomocy psychologicznej obejmuje wsparcie dla osób, które pragną:

  • zrozumieć kierujące nimi mechanizmy funkcjonowania,
  • w końcu poczuć sens własnego życia i odnaleźć w nim jasny cel, który rozjaśni im drogę,
  • poprawić swoje stosunki międzyludzkie, zarówno w rodzinie, wśród znajomych czy w życiu zawodowym,
  • nabrać pewności siebie i silnego poczucia własnej wartości, która przyczyni się do motywacje do działania,
  • zmienić swoje życie tak, aby było ono bardziej satysfakcjonujące,
  • znaleźć metody radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym,
  • uwierzyć we własne możliwości i stosować skuteczny rozwój osobisty.

Aby spełnić tego rodzaju oczekiwania, dobry psycholog i psychoterapeuta w Łodzi umożliwia kilka form pomocy, mających na celu poradzenie sobie z poszczególnymi trudnościami życiowymi.

Konsultacja psychologiczna

Mimo pewnych mechanizmów, warunkujących pewne konkretne zachowania ludzkie, każdy człowiek, zgłaszający się do psychologa, ma inne potrzeby i oczekiwania. Dlatego też, aby na nie odpowiedzieć, należy przeprowadzić spokojną rozmowę z pacjentem, poznając jego problem, osobowość oraz potrzeby.

Konsultacja jest także spotkaniem w pewnym sensie dwustronnym. Pozwala bowiem psychoterapeucie poznać jego charakter, potrzeby i lęki. Z drugiej jednak strony umożliwia samemu pacjentowi poznać terapeutę.

Często ten typ spotkania obejmuje kilka spotkań. Nie sposób bowiem poznać drugą osobę przez te kilkadziesiąt minut. Na podstawie wiedzy, jaką specjalista uzyska podczas rozmowy z pacjentem, pomaga mu w poradzeniu sobie z danym problemem, lub proponuje inne metody wsparcia, takie jak chociażby psychoterapia indywidualna.

Należy jednak wspomnieć, że w wielu przypadkach pacjentom wystarczy kilka konsultacji, aby zrozumieć samego siebie i poradzić sobie z trudnościami. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań danej osoby.

Diagnoza psychologiczna

W wielu przypadkach sama rozmowa z psychologiem może nie wystarczyć przy szukaniu przyczyn pewnych zachowań czy odczuć pacjenta. W takich sytuacjach podejmowana jest diagnoza psychologiczna. Pozwala ona na uzyskanie wiarygodnych i niezależnych informacji o osobowości czy konkretnych problemach pacjenta.

Najczęściej diagnoza przeprowadzana jest przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych testów psychologicznych. Ich wybór zazwyczaj jest warunkowany przez wstępne poznanie pacjenta przez terapeutę.

Bardzo ważne jest to, aby każdy pacjent uzmysłowił sobie, że wykonywane testy nie muszą zawsze dotyczyć wyłącznie pewnych schorzeń. Wiele z nich pozwala lepiej poznać daną osobę i jej osobowość, a co za tym idzie, pomóc jej w dążeniach do spokojnego, szczęśliwego życia. Dzięki wynikom odpowiednio dobranej diagnozy można ustalić dalszy plan pomocy danej osobie.

Podczas każdego testu, wykonywanego w ramach diagnozy psychologicznej, jego wyniki omawiane są wspólnie z pacjentem. Pozwala to na lepsze poznanie własnej psychiki oraz uświadomienie sobie cech czy potencjału, które często znajdują się w naszej podświadomości.

Wyniki i ich omówienie stanowią odpowiednią podstawę do dalszej analizy osobowości czy rozpoczęcia psychoterapii.

Psychoterapia indywidualna

Jedną z wielu metod leczenia wielu zaburzeń osobowości czy psychiki człowieka jest psychoterapia indywidualna. Pozwala ona pacjentowi poznać samego siebie oraz mechanizmy kierujące jego postępowaniem. Jednocześnie, przy pomocy terapeuty pacjent odnajduje nowe sposoby radzenia sobie ze stresem, trudnościami, traumą czy różnego rodzaju zaburzeniami.

Terapia ta opiera się na cyklu spotkań, podczas których poruszane są różne kwestie życia pacjenta, a następnie wypracowywanie sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Ten rodzaj wsparcia psychologicznego jest wykorzystywany w wielu różnych sytuacjach. Psychoterapię indywidualną stosuje się między innymi przy:

  • zaburzeniach osobowości,
  • stanach przygnębienia, braku sensu i chęci do życia,
  • zaburzeniach nastroju,
  • stanach depresyjnych i myślach samobójczych,
  • wielu rodzajach nerwicy (np. natręctw)
  • anoreksji czy bulimii,
  • życiowych kryzysach,
  • i wielu innych.

W zależności od potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania danego zaburzenia przeprowadzana jest psychoterapia krótko- lub długoterminowa. Liczba spotkań ustalana jest indywidualnie i związana jest przede wszystkim z potrzebami danego pacjenta. Przy leczeniu zaburzeń emocjonalnych niezwykle ważne jest to, by terapia była dostosowana do możliwości poszczególnych osób, borykających się z danymi problemami.

Psychoterapia małżeństw

W każdym, nawet najszczęśliwszym związku przychodzą chwile sporów i wzajemnego niezrozumienia. Jest to zupełnie naturalne i zazwyczaj nie doprowadza do większych konfliktów. Czasem jednak zdarza się, że kryzysy nabierają na sile i sprawiają, że dni codzienne są udręką dla obu stron.

Przyczyną takich sytuacji jest bardzo wiele. Może to być brak czasu na przebywanie ze sobą, trudności w komunikacji, brak akceptacji pasji czy pragnień drugiej osoby. Jakikolwiek nie byłby to powód, często sprawia, że małżeństwa oddalają się od siebie, doprowadzając do zaprzestania rozmów lub coraz ostrzejszych kłótni.

Jeśli jednak obie osoby kochają się i pragną wrócić do sytuacji wzajemnej miłości i poszanowania, powinny podjąć starania, aby wyjaśnić kwestie sporne i przedstawić oczekiwania wobec siebie. W takich sytuacjach często niezbędna jest psychoterapia małżeństw.

W trakcie regularnych spotkań terapeuta, poznając dane małżeństwo wybiera odpowiednie metody działania, które pozwolą na szczerą rozmowę, podczas której wszystkie kwestie sporne mogą być wyjaśnione. Małżonkowie uczą się na nowo wzajemnej komunikacji, a w rezultacie na nowo odkrywają fascynację żony czy męża.

Psychoterapia małżeńska prowadzona jest w taki sposób, aby poszczególne spotkania kształciły w uczestnikach umiejętności otwartej i szczerej rozmowy na każdy temat.

POTRZEBUJESZ POMOCY?

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

telefon kontaktowy:

602 777 895

adres e-mail

sylwiaadamczewska@interia.pl

adres

Gabinet Psychoterapii
Sylwia Adamczewska
ul. Karola Adamieckiego 1
92-305 Łódź
(Poradnia Multimedyk)
woj. łódzkie